Sipariş ve Teslimat ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Kargo seçenekleriniz nelerdir?

Siparişlerin gönderimi anlaşmalı kargolarımızla yapılmaktadır. Sistem ürünün gönderileceği kargoyu kendisi atamaktadır. 


Kargo ücreti ne kadardır?

150 TL altındaki kargolar için 7,90 TL'den başlayan fiyatlar uygulanmaktadır. 150 TL üzerindeki siparişlerinizin kargosunu biz karşılıyoruz.


Siparişim ne zaman gönderilir?

Ürünlerin kargoya veriliş zamanları ürün sayfalarında belirtilmektedir. Çok nadir durumlarda bu süreler aşılacaksa sizlere bilgi veriyoruz. Bu sürelerin hesabında kargoların çalışmadığı tatil günleri dahil değildir. 


Siparişim ne zaman teslim edilir?

Siparişleriniz kargo verildikten sonra ikamet etiğiniz adresinize ve kargonun yoğunluk durumuna göre 1-3 gün arasında teslim edilebilmektedir.


Siparişimin durumunu nereden öğrenebilirim?

Siparişinizin durumunu hesabım sayfanızdan, kargo takip bölümünden öğrenebilirsiniz. 


Kargo teslimatlarında neye dikkat etmeliyim?

Ürün kargo görevlisiyle adresinize kadar gelir ve kargo görevlisine kimlik ibrazı sonrası teslim edilir. Öncelikle ürün kutusunu dıştan incelemeniz herhangi bir hasar olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Eğer hasar varsa ürünü teslim almadan kargo görevlisine iade ediniz. Ürün kutusunda herhangi bir hasar yoksa ürünü teslim alınız ve kargo görevlisinin yanında açınız. Kırık, eksik ve hasarlı çıkması halinde kargo görevlisine tutanak tutturarak iade ediniz. Kargoyu tam olarak teslim aldığınıza dair imza attıktan sonraki hasarlı ürün iade talepleriniz olumsuz karşılanabilecektir.


Ürünleri nerelere gönderebiliyorsunuz?

Ürünlerimizi Adalar ve K.K.T.C. hariç ülkemizin tüm il ve ilçelerine gönderebiliyoruz.


Garanti ve İade Şartları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Garanti şartları nelerdir?

Tüm ürünlerimiz ithalatçı veya imalatçı firmaları tarafından garanti altındadır. Ürünlerin garanti süreleri üzerilerinde belirtilmektedir.Ürünlerin garanti ile ilgili bir problemde doğrudan ithalatçı veya imalatçı firma ile iletişime geçmeniz zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Yetkili servis ile problem yaşamanız durumunda bize başvurabilirsiniz.


Ürün iadelerini hangi sürelerde gerçekleştirebilirim? 

Addatoys'tan aldığınız ürünleri yeniden satılabilirlik özelliğini kaybetmediği sürece yasal hakkınız olan 14 gün içerisinde kargo ücreti tarafımıza ait olarak iade edebilirsiniz. 


Ürün iadesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


 • İade etmek istediğiniz ürünleri seçerek, iade formundaki bilgileri tamamlamanız ve bize iletmeniz gerekmektedir.


 • Kargo görevlisine ürünleri teslim etmeden önce hasar görmeyecek şekilde başka bir kutuya koymanız gerekmektedir. 


 • İade ürünleriniz tarafımıza geldiğinde incelenerek 3 iş günü içinde olumlu/olumsuz dönüş bilgisi paylaşılacaktır.


 • Kullanılmış ürünlerde yaşanabilecek sorunlar için ürünlerin teknik servisi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. 


 • Kurumsal faturayla alınan ürünlerde iade talebi yerine 'iade faturası' ve 'iade irsaliyesi' (ya da irsaliyeli fatura) gönderilmesi halinde iade işlemi gerçekleştirilebilir. 


 • Faturasız gönderilen iade talepleri kabul edilememektedir. Bu nedenle ürünün orjinal faturası ile birlikte iade formunu eksiksiz olarak doldurarak kutu içerisine koyarak göndermelisiniz. 


 • İade ededilecek olan siparişteki ürünler kullanılmamış, kullanımdan dolayı arızalanmamış, zarar görmemiş ve paketinin eksiksiz ve sağlam olması gerekmektedir.


 • Ürünleri iade etmek istediğinizde kutu içerisinden çıkan tüm aksesuarları ve orjinal kutusu ile varsa hediye ürünleri ile birlikte iade etmelisiniz. Ürünler kargoya teslim ederken orijinal kutusu zarar görmeyecek şekilde başka bir koli içerisine koyularak gönderilmelidir. 


Ürün iadesinde kargo ücreti kim tarafından karşılanır?

 • 14 gün içerisinde yapacağınız iadelerde anlaşmalı kargolarımızı kullanmanız halinde iade bedeli addatoys tarafından karşılanacaktır.Ancak anlaşmalı kargolarımız dışındaki ürün iadelerinde kargo bedeli size aittir.


Hangi ürünler iade kapsamı dışındadır?

 • 14 gün içerisinde herhangi bir mazeret bildirmeden kullanılmamış ürünlerinizi iade edebilirisiniz. Ancak kullanılmış ürünlerin iadesi ayıbı yetkili servisler tarafından tespit edilirse iade edilebilir. Ayrıca aşağıdaki ürünlerin iadesi kesinlikle bulunmamaktadır. 

Biberon, göğüs pompası, göğüs pedi, emzik, bebek bezi, vb. tüm hijyenik gruba dahil ürünler,

Blister, jelatin ya da vakumlu ambalajı olan ürünlerde ambalajı açılmış ya da zarar görmüş olanlar,

Kitap, Dergi, DVD, VCD vb. kopyalanabilir ürünler,

Yıkanmış, etiketi sökülmüş tekstil ürünleri ile yıkanmamış olsalar bile iç çamaşırları ürünleri 

Gıda maddeleri (mama, içecek vs.)

Koruyucu bandı olmayan sökülmüş, delinmiş yada zarar görmüş tüketim ürünleri (krem, şampuan, vb. ürünler)

Outlet bölümünden alınan ve kusuru önceden belirtilen ürünler

 • Tüm kullanılmış ürünler satılabilirlik özelliğinin yitirilmesinden dolayı iade ve değişim süresine tabi değildir. 

 • Ambalajı bozulmuş ürünlerin satın alındığı gibi kusursuz, eksiksiz ve orjinal kutusunda olmaması, standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilemeyen ürünlerin iadesi ya da değişimi mümkün değildir. İade edilen ürünün ambalajı kullanıcı tarafından hasarlanmış ve bu nedenle ürünün tam fiyatından tekrar satılabilme özelliği yitirilmiş ise, iade işlemi sırasında fatura bedeli üzerinden %20’lik bedel kesintisi yapılmaktadır.


İadesi kabul edilen ürünlerini para iadeleri hangi sürelerde yapılmaktadır?

Öncelikle iade ettiğiniz ürün 3 gün içerisinde iade şartlarını taşıyıp taşımadığı incelenir. İade talebinizin uygun görülmesi halinde geri ödeme süreci başlatılır. Bu süreç 5 iş günü civarında sürmektedir. İade taleplerinizin bankaya iletilmesindenki süre bankanın uygulamalarına 1-2 gün içerisinde kartınıza yansıtılmaktadır. 

Taksitle aldığınız bir ürünü iade etmeniz halinde ürün bedeli taksitler halinde kartınıza yansıtılacaktır. Bu durum banka uygulamaları gereğince böyle olup addatoys ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. 

Tüm bunlarla uğraşma istemezseniz iade etmek istediğiniz ürünün bedeli kadar hediye çeki talep edebilir ve tüm alışverişlerinizde 1 yıl içerisinde kullanabilirsiniz. 


Ambalajı zarar gören ürünleri hangi şartlarda iade edebilirim?

Addatoys müşterilerini mağdur etmemek adına her türlü esnekliği gösterme çabası içerisindedir. Ambalajı zarar gören ürünleri OUTLET kategorimizde indirimli olarak satabilmemiz için ürün bedeli üzerinden %20 indirimli olarak sizden alabiliriz. Bu durum ambalaj hasarının ne ölçüde olduğunu incelendikten sonra addatoys tarafından kabul edilmesi halinde geçerlidir. 

 

Ürünün kargodan hasarlı çıkması halinde ne yapmalıyım?

Addatoys tarafından kargolanan tüm ürünler kamera kaydı alınarak kargoya teslim edilmektedir. Teslim aldığınız ürünün kargodan hasarlı, ezik yada ıslak çıkması halinde durumu kargo görevlisinin yanında fark ettiyseniz kargoyu teslim almayarak kargo görevlisine tutanak tutturunuz. Ürünün dış ambalajından bu bu hasarı anlayamadıysanız ürünün ve kutunun fotoğrafını çekmeniz gerekmektedir. Elinize geçen hasarlı paket ile ilgili olarak bizimle iletişime geçiniz.  

 

Burada cevabını bulamadığınız bir sorunuz varsa bize ulaşın bölümünden tarafımıza iletebilirsiniz.